Obrzędy i tradycje harcerskie

Autor: admin Data: 2 Sty 2013 Kategoria: Harcerstwo , Historia |
Subskrybuj

Każda jednostka organizacyjna harcerstwa , posiada swoje specjalne obrzędy, związane  chociażby z takimi elementami życia związku jak przyjmowanie nowych członków, awansowanie członków na wyższe poziomy, mianowanie komendantów, czy też wybór władz lokalnych. Harcerze mają także swoje święta harcerskie , związane ściśle z ważnymi wydarzeniami w życiu związku harcerstwa polskiego.

Przede wszystkim jednak, każda z drużyn ma tutaj swój własny herb, proporzec/sztandar, odpowiednie barwy, a nawet rytuał powitania. Każda z drużyn ma możliwość dowolnego tworzenia swojej wewnętrznej obrzędowości, poprzez nadawani barw, czy tez przydzielanie stopni sprawności harcerskich swoim członkom. Wiąże się to ze stworzeniem większego poczucia jedności drużyny, zawężeniem więzi pomiędzy poszczególnymi członkami, którzy poprzez celebrowane formy obrzędowe, odczuwają większy poziom przynależności do drużyny. Dzięki temu, też mamy tutaj do czynienia z prawdziwą przyjaźnią, koleżeństwem, a nawet ofiarnością, wobec czego, w sytuacjach, kryzysowych, harcerze z danej drużyny, mogą być pewni za swoich kolegów z drużyny. Mogą zawsze liczyć na wsparcie i pomoc, nie tylko na gruncie harcerstwa, ale także w życiu prywatnym.

To właśnie z tych względów, wprowadzona została obrzędowość, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż w przypadku kiedy przybierać ona będzie zbyt wielkie rozmiary, może doprowadzić do wypaczenia jej pierwotnego charakteru. Chodzi o to, aby nie przesłoniła ona swoim patetyzmem i epickością, rozmachem, prawdziwego sensu wszystkich poszczególnych obrzędów, bowiem w takiej sytuacji, niestety ucierpi na tym tylko i wyłącznie wspólnota harcerska, nie tylko na poziomie drużyny, ale także na poziomie całego związku.

Tagi: , obrzedy harcerskie , tradycje harcerskie

Komentowanie wyłączone.Copyright © www.100latHarcerstwa.pl 2018